• Swift Kodu Nedir?

Swift kodu, sözlük anlamı olarak; uluslararası haberleşmede kullanılan kod sistemidir. Daha açıklayıcı olmak gerekirse bankaların kullanıcılarının transfer yaparken güvenliği artırmak için kullandığı bir koddur.

  • Abank Bankası Swift Kodu KaçNerelerde Kullanılır?

Genelde döviz ve para transferlerinde IBAN kodunun yanında istenir. Özellikle internet bankacılığında çoğu banka bu sistemi tercih etmektedir. Ayrıca diğer güvenlik sistemlerinden çok daha hızlı transfer işleminin yürütülmesini sağlar. Bunun yanında bankanın adının pek de önemli olmaması sebebiyle de tercih edilen bir sistemdir.

  • Artıları Nelerdir?

1- 7 gün/24 saat işlem yapılabilir.

2- Bu sistemde alıcı(transferi alan kişi) kendi bilgilerini kayıtlı transfer olarak kaydedebilir.

3- Ayrıca ileriki bir zamanda gerçekleşmesini istediğiniz bir swift işleminin talimatını şimdiden verebilirsiniz. Bunun yanında aynı ve düzenli aralıklarla swift işlem talimatı verebilirsiniz.

4- Özellikle en çok kullanılan özelliklerinden birisi ise bu kodun yerine sadece ülke kodu kullanılarak işlem yapılabilmesidir.

  • Nasıl Oluşur?

Swift kodlarının oluşması diğer güvenlik sistemlerinin pek çoğunda olduğu gibi bir sisteme bağlıdır. Swift kodları ülkemizde genelde 8 hane olarak kullanılmaktadır. Bu sistemin çalışma algoritmasını kısaca şöyle özetleyebiliriz:

*Soldan sağa ilk 4 hane, bankayı simgeleyen kısaltmadır, örneğin: Abank (ALFB)

*Daha sonra gelen 2 hane ise ülke kodunu simgeler, örneğin: Türkiye(TR)

*En sonda bulunan yine 2 hane de yerel kodu belirtir, örneğin: Yerel Kod(IS) –Tüm Türk bankalar için aynı.

Yukarıdaki ‘’Nasıl Oluşur’’ maddesinde emsal teşkil ettiğim banka Abank’dır. Yukarıda verildiği gibi Abank bankasının swift kodu ‘’ALFBTRIS’’dır.

  • 11 Haneli Kod İstenirse Nasıl Tamamlanır?

Böyle bir durumda yapmanız gereken şey kalan haneleri büyük ‘’X’’ harfiyle tamamlamanızdır. Örneğin: ‘’ABKTRISXXX’’ yaparak Abank Bankası swift kodunu 11 haneli bir koda çevirebilirsiniz. Abank Bankası swift kodu kaç sorusunun yanıtını son maddenin üstünde bulabilirsiniz.

Abank Bankası Swift Kodu Kaç