Aşure oldukça bereketli ve lezzetli bir tatlı tarifidir. Aşure tatlısı emek isteyen bir tatlı olup aynı zamanda geleneksel de bir tatlımızdır. Aşure Tatlımız için gerekli malzemelerimize gelince:

*2 su bardağı buğday (Aşurelik buğday olacak)

*Yarım su bardağı pirinç

*Yarım su bardağı kuru fasulye ve yarım su bardağı nohut

*5 su bardağı toz şeker

*4 adet incir

*4 adet kayısı

*3 çay kaşığı tarçın

*1 su bardağı ceviz

*Bir çimdik tuz

*Yeterli miktarda su

* Gül suyu

*Nar

Tüm malzemelerimizi hazır ettiğimize göre, aşuremizi hazırlamaya başlayabiliriz. Öncelikle bir gece önceden 2 su bardağı aşurelik buğdayı ve pirinci suya koyuyoruz. Diğer bir kasenin içine de yarım su bardağı nohutu ve yarım su bardağı kuru fasulyeyi suya koyup, sabaha kadar bekletiyoruz.

Ertesi gün, suya koyduğumuz buğdayı ve pirinci üzerine su ilave edip bir tencerede pişirmeye başlıyoruz. Diğer bir tencereye de nohutu ve fasulyeyi koyup, pişiriyoruz. Hepsi haşlandıktan sonra tek bir tencereye alıp, üzerine 5 su bardağı şekeri koyup pişirmeye başlıyoruz. Şeker ile de pişerken incir ve kayısıları çok küçük küçük doğrayıp tenceremize ilave ediyoruz. En son bir çimdik tuzda eklemeyi unutmuyoruz. Tüm malzemelerimizi pişirdiğimize göre, içine gül suyu da ekleyip yaklaşık 40 dakika kadar bekletiyoruz. Aşuremiz artık hazır hale geldi demektir. Servis kaselerine aldığımız aşurelerimize, dövülmüş ceviz ilave ediyoruz. Servis kaselerine tarçın ve nar koyup, servis yapabiliriz.

Herkese afiyet olsun.

Aşure