Neredeyse tüm çiftler evlilik kararını verirken sonsuza kadar sürmesini düşünerek evlenseler de hayat akışının getirdiği durumlar sonucu boşa Boşanmış Ailelerin Çocukların Velayeti Kime Verilirnma kararı verilebiliyor. Boşanma durumu çocuksuz ailelerde biraz daha rahat bir karar ve daha rahat bir gidişatla ilerlerken ortada bir veya daha fazla çocuk olması durumunda boşanma süreci daha karmaşık bir durumda ilerliyor. Çünkü ortada hem çocukların geleceği, mutluluğu, sosyo-ekonomik rahatlığı söz konusuyken bir yandan çocukların velayetinin anne de mi yoksa babada mı kalacağı sorunu doğuyor. Yaşanan kötü durumlardan çocukların en az seviyede etkilenmeleri için çocukların velayeti konusu son derece hassastır. Peki, bu durumda boşanmış ailelerin çocukların velayeti kime verilir?

Velayetin Kanuni Kararları

Boşanmış Ailelerin Çocukların Velayeti Kime VerilirBoşanma durumunda çocukların velayeti Türk Medeni Kanununda çeşitli durumlarda belirlenmeye çalışılmıştır. Çocukların velayetini iki taraf da almak istiyorsa, iki taraf da çocuğa sağlayabileceği koşulları, ekonomik, sosyal ve benzeri maddeler altında mahkemeye sunar. Bu koşullar değerlendirilerek hakim tarafından çocuğun velayetinin verileceği taraf karara bağlanır. Boşanma durumu anlaşmalı yapılması halinde çocukların velayetini alacak tarafa anlaşıldıysa dahi hakim bu anlaşma durumunu kabul etmeyebilir. Yani anlaşmalı boşanma durumunda dahi hakim verilen karar müdahale edebilir ve anlaşma kararını kendi fikrince değiştirebilir.

Boşanma Durumda Anne Daha Avantajlı Mıdır?

Genel algı olarak çocukların anneye verilmesi gibi bir kanı yaygındır. Ancak kanunda düzenlenen durumlara uymaması halinde, yani örneğin annenin uyuşturucu bağımlı olması veya yüz kızartıcı suçlar çerçevesinde değerlendirilebilecek davranışları varsa çocuk anneye verilmez. Üstelik sadece hakim görüşüne göre de çocuklara daha rahat bir gelişim ortamı sağlayabilecek olarak değerlendirilirse çocuklar babaya verilebilir. Yani kesin olarak çocuk anneye verilir veya kesin babaya verilir gibi bir durum söz konusu değildir. Mevcut koşullar değerlendirilirken anne ve babanın sağlayabileceği koşulları mahkemeye açıkça bildirmeleri gerekir.

Boşanmış Ailelerin Çocukların Velayeti Kime Verilir