Boya Lekelerinden Başlıca Kurtulma Yolları Nelerdir?Boya yapmak zahmetli bir iştir. Boya yaparken dikkat etmezseniz evin her tarafını veya boya yapacağınız yerleri fazlasıyla boyaya bilirsiniz. Bunun için boya yaparken evin içinde eşya varsa, mutlaka üstünü örtmelisiniz. Lekelerde en önemli şey lekeler taze iken müdahale etmektir. Boya lekelerinde işlem yapmadan önce boyanın cinsini öğrenin yağlı boyamı plastik boyamı bunu belirledikten sonra işlem yapmalısınız.

Yağlı boya ile evinizi veya başka bir şeyi boyuyorsanız, evin birkaç yeri de boya olacaktır. Boya lekelerini çıkarmak için lekelerin üstüne pudra dökün. Boya lekelisinin üzerine pudrayı biraz beklettikten sonra, bir bezi alkole batırın. Alkole batırdığınız bez ile boya lekesini silin. Mesela Kolonya da alkol vardır kolonyayı bir beze dökerek boya lekelerini silebilirsiniz ve sonrada bol soğuk su ile yıkayın.

Çok farklı boyama şekilleri de vardır. Mesela saç boyama işi hali hazırda zaten zor bir iştir. Ve saç boyası en zor çıkan lekelerden birisidir. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman yapacağınız ilk iş hemen müdahale etmelisiniz. Saç boyasının bulaştığı çarşafınız veya nevresiminizi veya elbisenizi hemen alıp sıcak suyun içine koyun, bir müddet bekledikten sonra sabun ile yıkayın. Bu şekilde boyanın leke bırakmadığını göreceksiniz.

Eğer boya kıyafetinize değil de cildinize bulaştıysa bunun içinde kolaylıkla gerçekleştirebileceğiniz farklı yöntemler Boya Lekelerinden Başlıca Kurtulma Yolları Nelerdir?vardır. Boyama işlemine başlamadan önce cildinize boyanın bulaşma riski varsa cildinize boyanın bulaşabileceğini bildiğiniz yerlere krem veya vazelin de sürebilirsiniz bu sonrasında size kolaylık sağlayacaktır. Bir parça pamuk ve çok az zeytinyağı ile de cildinizdeki lekelerin üzerine sürerek lekeleri çıkartabilirsiniz.

Eğer leke Yağlı boya lekesi ise dökülen yerde kurumuş ise yapmanız gereken öncelikle lekenin üzerine amonyak dökmelisiniz. Boyanın üzerine amonyak döktükten sonra boyanın yumuşamasını bekleyin. Bekleme işlemi tamamlandıktan sonra soğuk su ile yıkayın. Boyadan eser kalmayacaktır. Boya lekesini çıkarmak için beyaz kalıp sabun da kullana bilirsiniz. Kalıp sabun çok iyi bir leke çıkartıcıdır. Çıkaramadığınız lekeler için çeşitli temizleyiciler de deneye bilirsiniz.

Boya Lekelerinden Başlıca Kurtulma Yolları Nelerdir?