Asıl adı Catherine Elise Blanchett olan güzel oyuncu 14.05.1969 tarihinde Avusturya’nın Melbourne şehrinde dünyaya geldi. Aktörün annesinin adı June Blanchett, babasının adı ise Robert Blanchett’tır.

Babası aktör 10 yaşında iken hayatını kaybetmiştir. Yıldız oyuncunun Bob Blanchett ve Genevieve Blanchett adında iki kardeşe sahiptir.

katherina-blanchettGüzel aktör eğitim hayatını, Melbourne Üniversitesi, Melbourne, Sanat Tarihi ve Australia’s National Institute of Dramatic Arts okullarında tamamlamıştır. Okul yıllarında ilk kez bir sinemada rol aldı fakat okul nedeni ile bırakmak zorunda kaldı. 1993 yılında ilk kez tiyatro oyunculuğu deneyimini ise Geoffrey Rush adlı oyunda sergiledi.

Mezun olduktan sonra ilk sinema filmi ise Paradise Road oldu.

Oyuncunun başlıca TV dizi ve filmleri; Yetenekli Bay Ripley, Erkeğin Gözyaşları, İdeal Bir Koca, Suda Yaşam, Yüzüklerin Efendisi: İki Kule, Elizabeth: Altın Çağ, The Curious Case Of Benjamin Button, Indiana Jones ve Kristal Kafatası Krallığı,The Fantastic Mr. Fox , Robin Hood, Hanna, Indian Summer, ve The Hobbit:An Unexpected Journey gibi projelerdir.

Kazandığı ödüller, Elizabeth ile En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Küre ve Bafta iken, Akademi ödülünü ve Bafta’yı ise En İyi Kadın Yardımcı dalında The Aviator ile almıştır.Altın Küre ödülünü ikinci kez En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında I’m Not There ile almayı başarmıştır.

Yıldız oyuncu, senarist Andrew Upton ile 1997’ de evlendi. Çiftin 3 çocuğu dünyaya geldi.

CATHERINE BLANCHETT