Bahar aylarında evinizi renklendirmenize yardımcı olacak maliyeti ucuz ve evinizde bulunan malzemelerle kolayca hazırlayacağınız dekoratif bulut nasıl yapılır? Bunun için gereken malzemeler kalıp olarak kullanmak için istediğiniz renk karton, beyaz kumaş, siyah ve beyaz dikiş ipi, dikiş iğnesi, elyaf, misina, istediğiniz türde renkli örgü ipi, kalem ve makas.

Dekoratif Bulut Yapımı

Öncelikle istediğiniz boyutta bir bulut şeklini kartona çizip kalıbı hazırlayın ve bu kartonu beyaz kumaşın üzerine koyarak kalemle etrafından çizin. Aynı kalıptan iki adet beyaz bulut çizip makasla dikkatlice kesin. Beyaz bulutlardan birinin üzerine gene kalemle aşağıya doğru bakan biri sağa biri sola iki adet parantez çizip gözkapaklarını elde edin bunun uçlarına da kısa kısa çizgiler şeklinde kirpikleri çizin ve bu çizimlerin üzerinden siyah dikiş ipi ile dikerek gözleri tamamlayın.

İstenirse bu şekilde kapalı iki göz kapağı yerine açık şekilde de çizilip aynı şekilde dikilerek açıkgözler de yapılabilir. Dekoratif Bulut YapımıDaha sonra üzerinde hiç bir oynama yapmadığımız beyaz kumaş parçası ile gözleri diktiğimiz beyaz kumaş parçasını beyaz dikiş ipi ile etraflarından ufak bir kısmı açık kalacak şekilde dikin. Dikmediğiniz açık kalan kısımdan elyafı doldurarak açık kalmayacak şekilde dikmeyi tamamlayın. Böylece bulut hazır sıra yağmur damlalarını hazırlamaya geldi. Bunun için renkli örgü ipini dört parmağınızı birleştirip parmaklarınız etrafına 4-5 tur sarın. Sardığınız ipin bir ucunu aynı renk iple bağlayın diğer ucunu da keserek renkli püsküller elde edin. Bu renkli yağmur damlalarını misina ile hazırladığınız buluta dikin. Dekoratif bulut hazır. Çok fazla el becerisi gerektirmeyen bu bulut çocuklarla birlikte faaliyet olarak da yapılabilir ayrıca çocuk odaları dekorasyonu için ya da doğum günlerinde süs olarak da kullanılabilir.

Dekoratif Bulut Yapımı