Elektronik parçalar elektronik cihazlarda farklı özellikler ve amaçları gerçekleştirmek için kullanılan iki uçlu artı ve eksi giriş ve çıkışları bulunan parçalardır. Birçok elektronik parça vardır. Ancak çoğunun üretim ve kullanım amacı aynıdır. Kullanıldıkları aletin çalışmasını sağlamak için gerekli olan elektronik devlerin çalışması ve işler hale gelmesi için üretilmişlerdir.

 Elektronik Parçalar NelerElektronik Parçalar Nelerdir?dir?

Elektronik parçalar nelerdir sorusuna cevap vermek için birçok parça saymak gerekir ancak sayacağımız her parçanın elektronik aletlerin devrelerinde oldukça önemli rollerinin olduğunu belirtmemiz gerekir. Bu parçalardan herhangi birinin devreden çıkartılması halinde sistemin tamamen bozulması ve çalışmaması gibi bir durum söz konusu olacaktır. Örnek verecek olursak eğer bir bilgisayarın elektronik aksam ve devrelerinden ses kartını çıkartacak olursak bilgisayarda görüntü olsa bile ses devreleri tamamen bozulmuş olacağı için herhangi bir ses duyma şansımız kalmayacaktır.

Yine bilgisayarda veya televizyonlarda bulunan ekranların renk sistemlerinde kullanılan bir parçanın bozulması veya çalışmaması halinde devreye elektrik girse de elektrik dolaşımını gerçekleştirse de ekranda herhangi bir görüntü görme şansımız kalmayacak ve görüntü ile ilgili devre sistemleri görevini yapamamış olacaktır.

Elektronik parçalar metal bir destek üzerinde sıralanmış olan ve her biri birbirleri ile irtibatlı ve bağlantılı, genelde ince işçilik ile üretilmiş ve özel bir çalışma sonucu ortaya çıkartılan, mühendislik bilgi ve tecrübesi ile imal edilebilen parçalar ve ürünlerdir. Elektronik parçalar tek tek satılabildiği gibi ihtiyacımız bulunan herhangi bir elektronik aletin devresi için toplu halde monte edilebilecek bir düzenek üzerinde bütün parça olarak da satılabilmektedir.

175’e yakın elektronik malzeme ve parça içinde herkesin aşına olduğu parçalar arasında pasif devre elemanları ile aktif devre elamanları bulunmaktadır. Direnç ağları için kullanılan parçalar elektronik devlerde kullanılan ve karşımıza çıkan ilk parçalardır.

Elektronik Parçalar Nelerdir?