Gül şeklinde mini elmalı turta için gerekli olan malzemeler:Gül Şeklinde Mini Elmalı Türta

– 4 adet orta büyüklükte ve de sert elma

– 2 yemek kaşığı tereyağı

– milföy hamuru

– 1 -2 çay kaşığı toz tarçın

– Limon suyu

– 2 yemek kaşığı toz şeker

– 2 yemek kaşığı çilek reçeli

Gül şeklinde mini elmalı turtanın iç harcını hazırlamaya başlamadan önce, elmaların içlerini oyarak sapları ve çekirdeklerini çıkartıp, mümkün olduğunca ince ve ay şeklinde dilimleyin. Elma dilimlerine güzelce limon döküp bir kapta bekletmelisiniz ki kahverengi hale dönüşmesin. Elma dilimlerini daha sonra tencereye koyup, üzerini örtecek kadar kaynar su ve yarım çay kaşığı da tarçın ilave edip, 1-1, 5 dakika arasında yarı saydam görüntüyü alıncaya kadar kaynatın.

Gül şeklinde mini elmalı turtanın reçelli karışımını hazırlamak için, iki yemek kaşığı tereyağı, iki yemek kaşığı şeker, Gül Şeklinde Mini Elmalı Türtabir çay kaşığı tarçın ve iki yemek kaşığı reçeli karıştırın. Kısık ateşte macun kıvamını alana kadar karıştırarak ısıtın. Burada reçel kullanmanızın amacı gül şeklinde mini elmalı turtanın kırmızı gül rengini alması ve çıtır olmasıdır.

Gül şeklinde mini elmalı turta için milföy hamurunu altı adet uzun dilimler halinde kesin. Reçelli karışımı fırça yardımıyla milföy hamuru diliminin üzerine güzelce sürün. Sonra elmaların dışları hamurdan dışarıya çıkacak şekilde ve de üst üste binecek şekilde, milföy hamuru üzerine dizin. Bir adet milföy şeridinin üzerine yaklaşık olarak on dilim elma gelecektir. Dikkatli bir şekilde ve de elmalar yerinden oynamayacak şekilde hamuru şerit şeklinde sarın. Yağlanmış ya dayanmaz kâğıt serilmiş bir tepsi içerisine sarmış olduğunuz şeridi yerleştirin. Diğer dilimler için de aynı işlemi sırasıyla tekrarlayın. Eğer şeritlerinizin daha sıkı olmasını istiyorsanız, tepsiyi fırına vermeden önce yarım saat buzdolabında bekletirseniz mükemmel olacaktır.

Gül şeklinde mini elmalı turta 200 derece ve de önceden ısıtılmış fırında yaklaşık yarım saat pişirilmeli. Fırından çıktıktan sonra gerek görüntü, gerekse de koku ve lezzetinin ne kadar etkileyici olduğunu göreceksiniz.

Gül Şeklinde Mini Elmalı Türta

Gül Şeklinde Mini Elmalı Türta” üzerine bir düşünce

  • elmalı turta normalinde de lezzetli bir tatlı türüdür. Yapımı bir o kadar da zahmetli ve birgün öncesinden hazırlıklara başlanır bunu yanında gül deneni verebilmek te sanat eseridir.

Yorumlar kapalı.