Asıl adı James Andrew McAvoy olan yakışıklı aktör, 21 Nisan 1979 yılında İskoçya’nın Glasgow şehrinde dünyaya gelmiştir. Aktörün, çatı işleriyle ilgilenen babasının adı James McAvoy, Sr. Annesinin adı ise Elizabeth Johnstone’dur. Aile, James daha 7 yaşında iken yollarını ayırmıştır. Ünlü oyuncunun birde kız kardeşi bulunmaktadır.

Aktörün hayali bir rahip olmaktı. Fakat 16 yaşına geldiğinde Ünlü aktör David Hayman ile karşılaşır ve aktör olma yolunda ilk olay gerçeklemiş olur. Bu sayede yıldız oyuncu çeşitli projelerde rol alarak bugünlere ulaşır.

james mcavoyYıldız oyuncunun kariyeri boyunca rol aldığı projeler; Band of Brothers, White Teeth, Children of Dune, Bright Young Things, State of Play, Early Doors, Bollywood Queen, Wimbledon, Inside I’m Dancing, Shameless, Macbeth, The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe, The Last King of Scotland, Starter for Ten, Becoming Jane, Penelope, Atonement, Wanted, X Men:First Class, Welcome to the Punch, Trance, The Disappearance of Eleanor Rigby ve Filth olmuştur.

Yıldız oyuncu 2006 yılında The Last King of Scotland ile En İyi Yardımcı Erkek Dalında Bafta ödülünü, 2005 yılında ise Yükselen Yıldız Oyuncu dalında Bafta ödülünü ikinci kez kucaklamıştır.

2006 yılında aktris Anne-Marie Duff ile evlenmiştir.2010 yılına bu evlilikten Brendan Duff McAvoy adında bir erkek çocuğu dünya ya gelmiştir.

 

James Mcavoy