koli-etiketiKoli etiketi, adından da anlaşılacağı gibi kolilerin üzerine yapıştırılan ve üzerinde ürünün adres bilgilerinin bir barkod ile beraber bulunduğu bir etiket türüdür. Bu etiketler ağırlıklı olarak sevkiyat, nakliye, teslimat ya da stoklu olarak üretim yapan iş alanlarında yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu etiketlerin kullanılma amacı koli içindeki ürünün cinsi, fiyat bilgileri, nereden geldiği ve nereye gideceği bilgilerine kolaylıkla ulaşılmasını sağlamaktır. Bu kolaylık sayesinde olması muhtemel karışıklıkların önüne geçilir ve zaman kaybı sorunları yaşanmaz. Koli etiketler için kağıt bazlı etiketlerin kullanılması en doğru seçenektir.

koli etiketi

Ribonlu ya da ribonsuz olarak basımı mümkün olabilmektedir. Ancak etiketin ihtiyaç durumu ve kullanım süresi düşünülerek uygun biçimde basılması en doğrusu olmaktadır. Hızlı tüketim ürünlerini etiketlemek için kullanılacaksa termal etiket kullanmak mantıklı bir seçimken, daha uzun süre beklemesi gerekem ürünler için Kuşe etiket ya da Vellum etiket kullanmak çok daha doğru olacaktır. Çünkü termal etiketlerin yapısı gereği, doğrudan güneş ışığı, nem, sıcaklık, sıvı teması gibi dış etkenlere karşı dayanıklılığı çok zayıftır ve kolayca baskıları bozulabilmektedir. Termal etiketlerden Eco termal etiketin raf ömrü 6 ay civarında iken, lamine termal etiketin ömrü ise maksimum 1 seneye kadar çıkabilmektedir. Bu sebepten 1 sene veya daha fazla saklanması muhtemel ürünlerin etiketlenmesinde Koli etiketi olarak termal etiket kullanılması yararlı olmayacaktır. Böyle durumlarda, termal etiket yerine kuşe ya da vellum etiketlerin Koli etiketi olarak kullanılmasının daha doğru bir davranış olacağı söylenebilir.

koli-etiketi

Koli etiketlerinin genel olarak kullanılan ölçüleri 100 x 100 mm olsa da, kullanım alanı kullanım ortamı müşteri istekleri gibi pek çok özellik göz önüne alınarak, istenilen ebat ve ölçülerde üretilebilmektedir.

Koli Etiketi