Lamine (top) termal etiket, adından da anlaşılacağı gibi termal yolla (ısı yoluyla) basklı yapan etiket çeşitlerinden biridir. Kullanılan yazıcının kafa kısmındaki termalin sıvılaşması sayesesinde baskı alınmaktadır. Bu etiket direkt termal yolla baskı yapabilen barkod yazıcılar tarafıdan ribon kullanılmasına gerek duyulmaksızın basılabilmektedir. Ribon kullanılmadan barkod yazıcıdan direkt olarak baskı yapılabildiğinden termal etiketin basım maliyeti ciddi ölçüde düşmektedir. Eco termal etikete kıyasla fiyatı daha pahalı olmasına, yapışkanlık ya da ağırlık olarak herhangi bir farkı olmamasına rağmen kullanım ömrü daha uzundur. Diğer termal etiketlerde kullanım ömrü 3 ay ile 6 ay arasında değişebilmekteyken, lamine termal etiketin her iki yüzeyinde de bulunan koruyucu tabaka sayesinde kullanım ömrü 6 ay ile 9 ay civarına kadar çıkabilmektedir. Bahsedilen kullanım ömrünü dolduran etiketlerde baskı zamanla uçar ve etiket üzerinde kendiliğinden kararmalar meydana gelir. Üzerinde bulunan koruyucu tabakaya rağmen, yine de doğrudan güneş ışığı, alkol, nem, sıcaklık, yağ gibi etkenlere direkt olarak maruz bırakılmamalıdır.

lamine termal etiket

Lamine termal etiket genel olarak raf ömrü 9 ayı geçmeyen, hızlı tüketim maddelerinin etiketlenmesinde pek çok farklı yerde kullanılmaktadır. Günlük veya kısa süreli (en az 3 en fazla 6 ay arasında) kullanımlarda eco termal etiket daha çok tavsiye edilse de 6 aydan daha uzun süre raf ömrü olan ürünlerin etiketlenmesinde lamine termal etiketin kullanılması daha güvenli olacaktır.

lamine-termal-etiketler

Genel olarak gıda sektöründe kullanılan bu etiket türü, lojistik, tekstil, sağlık sektörü gibi farklı alanlarda da yoğun olarak tercih edilmektedir. Bu etiketin piyasada bulunan belirli ölçü ve ebatları vardır. Ancak kullanılacak alan, istenilen kalite ve ölçü, kullanım süresi gibi hususlar dikkate alınarak farklı biçimlerde de üretimi yapılabilir.

Lamine Termal Etiketler