Kalite modanın vazgeçilmez dostlarından biridir. Moda kalitesiz olduğunda gözlere hitap eden estetik bozulmuş olur, bunun en başında kumaş kalitesi gelmektedir. Kumaşlar bize yapılan işin görsel dokusunu verirken tasarlanan bir çalışma o işin sanat kısmını gösterir. İşte bu noktada Moda’da kalite ne kadar rol oynar? Sorusuna gelecek olursak kalitenin önemini kavramış oluruz! Çünkü kalite; estetik, görsel bir şölen ve giyenin üzerinde zengin duran bir stildir.

 Türkiye’de Moda ve kalite

Türkiye’de kalite pamuk üretimiyle başlayıp, mağazalara gelene kadar devam eder. İşlenen kumaşlar tasarımcıların elinde hayat bulurken Moda meraklıları yapılan çalışmalarla hak ettiği ilgiyi görmektedir. Türkiye içerisinde yaşan insanların büyük bir kısmı modaya ayak uydururken diğer kısım modanın hızına yetişemediği halde kaliteden ödün vermemektedir.

 Türkiye’de modanın geçmişi

Türkiye’de Moda 16.yüzyıldan sonra bir daha eskisi gibi olmamıştır. Saray mensuplarının kıyafetleri hassa tarafından dikilirken, kumaş kalitesine ve yapılan modelin farklılığına dikkat çekilirdi, şöyle ki kıyafetler halkın giydiklerinden ayırt edilebilirdi. 16. Yüzyılda başlayan bu akım 19.yüzyıla gelindiğinde kendini Batılaşırken bulmuştur. 1930’larda ekonomi yönünden gerileyen Türkiye o yıllarda sadeliğe geçiş yapıp modada delik rüzgarları eserken ikinci dünya savaşından sonra batıya gereklilik moda konusunda gerilemeye sebep olmuştur. 21.yüzyıla gelindiğinde modanın çoğulcu bir yapıya sahip olduğunu görürüz, tek bir tarz yoktur ve Türkiye artık modada çığır açmıştır.

 Neden modaya uygun ve kaliteli bir stil tercih edilmeli?

Kalite konforlu ve hayatınızı kolaylaştıran etkilere sahip olup sizlere gittiğiniz yerlerde rahat hareket imkanı sağlar, moda ise o rahatlığı en çarpıcı şekilde üzerinizde sergilemenize olanak sağlarken beğenilmek sizi daha mutlu hissettirecektir! Unutmayın! Kalite kumaşı dokuyanların elinde hayat bulurken modaya uygun giyinmek sizin elinizde!

Modada Kalite Ne Kadar Rol Oynar?