Market alışverişlerinde birçoğumuzun çok sık gördüğü, aldığımız ürünü tarttırırken poşetin üzerine yapıştırılan terazi etiketi hakkında hiç birimiz oturup düşünmemişizdir. Bizi bu durumda ilgilendiren tek şey aldığımız ürünün kaç kg olduğu ve kaç TL tutacağıdır. Biz her ne kadar terazi etiketleri ile ilgilenmesek de onlar her şeye rağmen hayatımızın içinde. Çünkü biz etiketler sayesinde alacağımız ürünün fiyatı hakkında bilgi sahibi oluruz. Bu nedenle etiket hem önemlidir hem de toplumsal bir misyonu vardır. Terazi etiketinin ne olduğunu, nerelerde kullanıldığını birlikte inceleyelim.

 

Terazi Etiketi Nedir?

Terazi etiketi Terazilere uyumlu olarak üretilen bir etiket çeşididir. Marketlerde, manavlarda yani ambalajsız açık olarak, tartılarak satılan ürünlerin, tartıldıktan sonra, terazi tarafından termal yöntemle basılan, ağırlık ve fiyatını bildiren bilgilendirme kâğıdıdır.

https://www.ribonsepeti.com/wp-content/uploads/2019/06/58x40-etiket.jpg

Terazi Etiketlerinin Avantajları Nelerdir?

Terazi etiketleri, tüketiciye satın alacağı mal hakkında bilgi verir. Bu bilgi, malın fiyatı, ağırlığı, cinsi, son kullanma tarihi gibi önemli bilgiler sunar. Bu sayede zamandan tasarruf edilerek alışverişi tamamlamayı sağlar. Satın alacağınız ürün ile ilgili satıcıya o ürün ile ilgili herhangi bir şey sormanıza gerek kalmadan alışverişi tamamlarsınız.

Terazi Etiketleri malın üzerine ya önceden yapıştırılır ya da yâda alacağınız ürün tartıldıktan sonra poşete iliştirilir. Terazinin içinde bulunan etiket bölmesine yerleştirilen Terazi etiketi termal baskı denilen yani ısı vererek baskı alan bir üründür. Terazilere uyumlu bir şekilde, terazi ile birlikte kullanılır. İki çeşit terazi etiketi vardır. Eko Termal, Lamine termal. Rafta bekleme sürelerine göre de çeşitleri vardır. Bazı Terazi etiketleri, kısa raf ömrüne sahiptir. Bunlar daha çok tartılan ürünlerin üzerine yapıştırılan etiket çeşitleridir.

Bir diğeri ise daha uzun raf ömrüne sahiptir, uzun süre silinmeden dolapta, tezgâhta bulunabilir. Terazi etiketleri rulo şeklinde üretilir ve bir rulo da yaklaşık olarak 500 adet etiket bulunur. Farklı boy ve ebatları da mevcuttur. Dileyen firma etiket üzerine kendi adını ya da logosunu bastırarak özel sipariş olarak da yaptırılabilir. Bu tür terazi etiketleri daha çok büyük marketler için uygundur. Firma ne tür etiket yaptırmak istiyorsa dilediği ebatlarda logolu, logosuz olarak dilediği şekilde yaptırma olanağına da sahiptir.

 

Ne Aldım? Ne Kadar Aldım (58×40 Terazi Etiketi)