Açık kalp ameliyatlarında ve damar cerrahisi operasyonlarında, ameliyat sırasında vücutta oluşan kirli kana oksijen vererek tekrar kalbe pompalayan, kalp ve akciğer yerine pompa vazifesi gören kalp – akciğer makinesini kullanan kişilere perfüzyonist denmektedir.

Meslek olarak “Tıbbi Görüntüleme ve Tedavi Edici Cihaz Teknisyenleri” grubuna dâhil olan bu meslek, önceleri gerekli eğitimi alarak mesleği fiilen uygulamaya hak kazanmış olan lise ve dengi okullardan mezun herkes tarafından yapılabilirdi. Şimdi ise üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezuniyet şartı aranmaktadır.

Perfüzyonist Nasıl Olunur

Perfüzyonist nasıl olunur? Daha önce herhangi bir kursu ya da üniversite eğitim programı bulunmayan bu meslek, kalp – damar cerrahisi bölümü olan hastanelerde ustalık – çıraklık usulüyle öğretilmekte idi.

Ancak 2011 yılında yürürlüğe giren kanun uyarınca pek çok üniversitenin sağlık meslek yüksekokulları bünyesinde “Perfüzyon Teknikleri” bölümü faaliyete geçirilerek mesleği yürütenlerin sertifikalı ve diplomalı olması sağlanmıştır.

4 yıllık lisans mezunu kişiler de 4 yıllık “Perfüzyon Teknikleri” yüksek lisansı yaparak perfüzyonist olmaya hak kazanırlar. Üniversite eğitimi almadan eski usullerle perfüzyonist olanlar da her yıl açılan kurslara ve kurs sonu sınavlarına iştirak ederek sertifikalarını alabilmektedir.

Perfüzyonist Nasıl Olunur?

Perfüzyonist Nasıl Olunur?” üzerine bir düşünce

  • Ameliyatlarda can damarı görevi gören ve ani kalp durmalarına karşı hızlı ve etkili bir ekip arkadaşı olan Perfüzyonistler hızlı atik ve gözü açık olmalıdır.

Yorumlar kapalı.