Facebook gibi sosyal paylaşım siteleri üzerinden kurulan sohbet ağından bahsetmek gerek.

 Messenger adını verdikleri bir uygulama

İlk önce acaba nasıl üye olunur sorusuna yanıt yaramak lazım. facebook uygulamasını başlatırken karşımıza çıkan kaydol butonu hemen hemen bütün işleri halletmemize yardımcı olacak şöyle ki kaydol butonuna tıkladığımız zaman isim soy isim gibi temel bilgilerini isteyip size özel kullanıcı profili veriyor. Uygulamayı ise Messenger’da açtığınız anda artık bir sohbet sitesine üye olmuş oluyorsunuz yani bu tür siteler temel bilgilerinizi almanın pek de ötesine geçmiyor.

Bu sitelere ise arzu ettiğiniz gün saat erişim sağlayabiliyorsunuz. Hemen hemen herkesin üyeliği bulunup sadece sohbet anlamında kullanılan bir uygulamada değildir ayrıca. Video fotoğraf paylaşımı yer bildirimi gibi birçok özelliğiyle yıllardır ilgi odağı olan bir uygulamadır.

 Sohbet siteleri ne kadar doğru kullanılıyor?

Sohbet siteleri artık çocuklar için kontrol edilemez bir hal aldı 7 den 77 ye kadar herkesin dahil olduğu sohbet siteleri artık doğru kullanmadığı taktirde çeşitli sıkıntılarına katliamlara dahi ortam hazırlıyor.

 Nasıl mı?

Sohbet etmek için sahte hesaplar, gerçek olsa bile kendisine uygun olmayan insanlarla görüşmek isteyen insanlar sosyal medyada ahlak açısında bir boşluk oluşturuyor. Ayrıca sıkıntı boşluk boyutunun da çok daha ötesine geçebiliyor. Cinayetler de olabilecek sonlardan birisi küçük yaşta kaçma kaçırılma ortalamaları ve sebeplerime bakıldığında oklar gene sosyal medya aracığıyla sohbet sitelerini ve uygulamalarını işaret diyor.

Bunun önüne şuan da yapılmakta olan sosyal medya eğitimleriyle birlikte hem bütün çocukların hemde en kırsal kesiminde bile olan ailelerin bilgilendirilmesi ile önüne geçilemese de bile oran düşürülebilir. Aksi taktirde sohbet ağları geleceği tehdit eder boyutlara ulaşmakta.

Sohbet Etme Sitelerine Giriş Sağlamak Nasıl Gerçekleşmektedir?