Spor Liselerinin işlevi genellikle düzgün, bilinçli, ahlaklı sporcular yetiştirmektir. Spor eğitimi okullarda yeterli değildir. Bu sebepten spor liseleri, spor yapmak isteyen öğrenciler için birebirdir. Spor Liselerinin İşlevi Nedir?

Spor Liselerine Nasıl Kayıt Olunur?

Her spor lise ‘sinin kendisine ait bir baraj puanı vardır. Bu liseye kayıt olmak için ilk olarak o baraj puanını tutturmamız gerekir. Peki, sadece baraj puanını geçmemiz yeterli midir? Tabi ki hayırdır. Baraj puanını geçtikten sonra kayıt olmak istediğimiz lisenin ilk olarak mülakat sınavı için başvuru yapmalıyız.

Mülakat Sınavı Nedir?

Mülakat sınavında spor liseleri size bir parkur hazırlar. Bu parkurda 1 ay çalışırsınız. 1 ay sonra bu parkurda mülakat sınavına girersiniz. Mülakat sınavından yeterli saniyede veya dakikada parkuru tamamladıktan sonra liseye kaydınız yapılır.

Spor lisesine kayıt olmak için sporcu olmak şart mı?

Spor lisesine kayıt olmak için sporcu olmanız gerekmemektedir. Spor lisesine kayıt olmak için gerekli prosedürü uygulayıp baraj puanını geçip mülakat sınavını da başarıyla geçtikten sonra spor lisesine kayıt olursunuz.

Milli Sporcularla bir mi tutulacaksınız?

Spor lisesinde mülakatlarda milli sporcular okulda ayrı kontenjan açılır. Ve milli sporcu olmayanlar bu kontenjana dahil edilmez. Bu sayede bu liseye katılmak isteyen normal öğrenciler çalışarak bu tarz liselere katılabilirler.Spor Liselerinin İşlevi Nedir?

Spor lisesi okuduktan sonra ne olunur?

Spor lisesinden mezun olduktan sonra bir spor üniversitesine girip beden eğitimi yüksek spor okulu diğer bir adıyla besyo yada antrenörlük okuyarak beden eğitimi öğretmeni veya antrenör olabilirsiniz. Özel okullarda beden eğitimi öğretmeni olabilir veya devlette çalışmak isteyip KPSS yani kamu personeli seçme sınavına girerek sınavdan yeterli puanı alarak devlette düzenli beden eğitimi öğretmeni olarak çalışabilirsiniz.

Spor Liselerinin İşlevi Nedir?