Televizyon izlemek tek başına genel kültürünüzü geliştirmenize yetmeyecektir. Genel kültürünü artırmak isteyen bir insanın yapması gereken ilk şey okumak ve çok okumaktır. Bunun içinde edebiyat ilk sıradaysa gazeteler ikinci sıradadır.

Ülkemizde televizyon yapımlarını incelediğinizde yapımlarının çoğunun birbirine benzediğini, bunlarında evlilik programları, moda programları ya da sabah programlarından oluştuğunu gözlemleyebilirsiniz. Bu tarz programlardan alabileceğiniz genel kültür dozu elbette ki yok seviyesinde düşüktür. Bu tarz programlar aldıkları reytinglere göre yayında kaldıkları için bir program türü ne kadar çok reyting alıyorsa diğer programlar hemen fotokopi cinsini yayına sürüyorlar. Burada ilk bilinmesi gereken televizyonun bir reklam mecrası olduğu ve bu mecrada ilk amacın reklam olduğunu unutmamalıyız. Televizyon reklam ve propaganda yolu olarak kullanıldığında ise insanların o mecradan alabileceği kültür, edebiyat, tiyatro, sinema, gazete ile kıyas bile götürmez düzeyde kalır.

Genel kültürünüzü geliştirmek istiyorsanız okumalısınız. İnsan okuduğu her şeyden bir şey öğrenebilir ve ufkunu Televizyon İzlemek Genel Kültüre Faydalı Mıdır?genişletebilir. Okuma çalışmalarınızı, sinema veya tiyatro gibi etkinliklerle birleştirdiğinizde hem genel kültürünüze katkı yapmış olacaksınız hem de kaliteli zaman geçirerek ruhsal açıdan da sağlıklı bir insan olarak yaşamınızı sürdürebilirsiniz.

Akşam evinizde kocanızla izlediğiniz evlilik programındaki bir meseleyi mi tartışmak daha güzel olacaktır yoksa okuduğunuz son kitap üzerine biraz sohbet etmek mi? Bu zihinsel aktiviteye bir defa başladığınızda eminim ki televizyon genel kültür açısından sizin yararlanmaya çalışacağınız son mecra olacaktır.

Okumak, kaliteli zaman geçirmektir. Keza sinema salonları ve tiyatro sahneleri de öyledir. Kaliteli zaman ise güzel bir bulaşıcıdır. Çünkü biz sosyal insanlar çevremizi etkileriz. Ailemizi etkileriz, çocuklarımızı arkadaşlarımızı etkileriz. Bu etkileşim ne kadar kaliteli olacağı sizin hangi enstrümanları kullanacağınıza karar vermenizle başlayacaktır.

Televizyon İzlemek Genel Kültüre Faydalı Mıdır?