Bu tarifte yine Yunan Mutfağından olup, Pabucakis tarifinin labne ve ton balıklı olanıdır. Hazırlanması yine kolay bir tariftir ama lezzeti çok güzeldir.

Labne ve ton balıklı pabucakis tarifimiz için gerekli malzemelerimize gelecek olursak;

* 3 adet orta boy patlıcan

*3 adet soğan (yeşil soğan olacak)

* 1 adet kırmızı biber

* Tuz ve karabiber

* Kırmızı Pul Biber

* 1 kutu labne peynir ve 1 kutu ton balığı (az yağlı olanından)

ton-balikli-pabucakis-tarifiTarifimiz için gerekli olan tüm malzemelerimiz bu kadar. Malzemelerimizi hazırladığımıza göre hemen tarifimize geçebiliriz.

Öncelikle 3 adet orta boy patlıcanı alacalı olarak güzelce soyuyoruz. Tuzlu suda 10 dakika kadar beklettikten sonra güzelce yıkıyoruz ve kuruluyoruz. Kızartma tenceresine sıvıyağ ilave edip, kızdırdıktan sonra patlıcanlarımızı kızartıyoruz. (Patlıcanları kalın halka dilimleri halinde kesmeyi unutmayalım.) Patlıcanları kızarttıktan sonra, peçete serili bir tabağın üzerine alıp, yağını iyice çekmesini sağlıyoruz.

Diğer tarafta patlıcanın iç harcını hazırlayabiliriz. Kırmızı biberi çok ince dilimler halinde doğruyoruz.3 adet yeşil soğanı da ince ince kıydıktan sonra, ton balığı ve labne peyniri de ekleyip güzelce bir harç hazırlıyoruz. En son kızarttığımız patlıcan halkalarının ortasını çıkartıp bu iç harcın içinde eziyoruz.

Patlıcanların içlerini, bu hazırladığımız iç harç ile doldurduktan sonra, servis tabağına dizerek ılık ılık servis edebiliriz.

Herkese afiyet olsun.

Ton Balıklı Pabucakis Tarifi