Gökbilimciler son zamanlarda kendi şirket veya kuruluşlarını tanıtmak amacıyla parklı projelere imza atıyor. Bu projelerden biri ise uzaydaki disko topu.

Uzaydaki Disko Topu Nedir?

Yeni Zellanda kuruluşlu uzay araştırma şirketi Rocket Lab yeni bir ilke imza attı. Şirketini tanıtma amaçlı bir uydu tasarlayan şirket, diğer gökbilimciler tarafından olumsuz karşılandı. Şirketin söylemlerine göre küre şeklindeki ayna benzeri uydu, güneş ışınlarını Dünya’ya yansıtacak ve neredeyse her yerden görülebilen bir ışık üreterek, 9 ay boyunca uzay içindeki yıldızlardan bile daha parlak olarak gözlemlenecek. Toplamda 65 farklı yüzeye sahip olan uydu karbon fiber maddesinden meydana geliyor.

Disko Topu’nun Uzaya Ulaşması

Humanity Star yani İnsanlık Yıldızı adı verilen disko topu, Ocak ayında dünya yörüngesine fırlatıldı. Disko topu uydu bilimsel bir deney veya bir araştırma için değil de insanlık için neyin önemli olduğu gibi soyut düşünceleri anlayabilmek için uzaya bırakıldı. Şirketler ve gökbilimciler arasında büyük tartışmalara ve rekabete sebep olan disko topu adı verilen uydu, 2018 yılının Mart ayında aniden şirketin yayınladığı bir kararla inişe geçti.

Ocak ayında Yeni Zelanda’dan çıkış yaparak uzaya gönderilen disko topunun Dünya yörüngesinde “ilelebet” kalacağı diğer şirketler ve gökbilimciler tarafından öne sürülüyordu. İnsanları izlemek dışında herhangi bir işlevi bulunmayan disko topunun ani irtifa kaybı yaşadığı söylendi ancak şirket neden erkenden düşeceği konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Bu durum ise farklı şirketlerin ortaya attığı reklam için yapıldı fikrini destekler hale getirdi. Bunda daha önce de disko topuna benzer bir uydu bilimsel bir araştırma amacı ile uzaya fırlatılmıştı. 1975 yılında yapılan bu deney, günümüzde yapılan Humanity Star kadar parlak ve dikkat çekici değildi. Sadece araştırma amaçlı yapılıp daha sonra da ortadan kaldırılmıştı.

Uzaydaki Disko Topu