Zamanın ilerlemesiyle beraber kişiler gerek sağlıklarına gerekse sağlıklarına verdiği değer artmaktadır. Bu yüzden kısa bir zaman içerisinde artık dış görünüşe gereken önemi vermeye başladılar. Aynı zamanda daha sağlıklı yaşayabilmeleri için beslenme koşullarına dikkat etmeye başladılar. Yaşlılarda diyet, diğer diyet türlerine benzemeksizin daha hassas süreci kapsar. Çünkü yaşlılığın bünye üzerinde çok etkisi vardır. Özellikle ülkemize baktığımızda insanların aşırı kilolu olması ve sağlıklarına önem vermedikleri görülmektedir. Aşırı kilo olan kişilerin ileri yıllarda çok büyük sağlık sorunlarıyla karşıya gelmektedirler.

 Yaşlılık diyetinde neler yapılmalıdır?

Her insan belirli bir zamandan sonra vücudu bir takım besinlere ihtiyaç duymaktadır. Bu besinler kişinin dinç kalmasını önemli katkıda bulunur. Fakat ihtiyaç duyulan bu besinler kullanılmadığı zaman büyük sorunlarla karşı karşıya kalınır. İlerleyen yaşla birlikte ister istemez diyet mantalitesi ortadan kalkıyor. Fazla kilo sorunu olan kişilerin beslenme durumlarına dikkat ederek düzenli ve dengeli beslenmelidir. Özellikle ana öğünler aksatılmamalıdır. Mümkün olduğunca lifli gıdalar tüketerek, hem fazla kilolarsan kurtularak hem de sağlıklı açısından yararlı olacaktır.

Yaşlılıkta diyet programı

– Sabah: Kibrit kutusu kadar dilim peynir ve beraberinde yumurta olacak. Haftada en az 3 kez yenilmelidir. 1 bardak çay, 1-2 dilim ekmek, 1 yemek kaşığı kadar tercihen bal, reçel ya da pekmez olabilir.

– Öğle: 1 porsiyon süt ürünlerinden tatlı, 1 porsiyon et yemeği ya da kuru baklagiller veya sebze yemeği, 1-2 dilim ekmek olmalıdır.

– İkindi (ara öğün): 1 adet galeta ve 1 kibrit kutusu kadar peynir.

– Akşam: 1 tabak salata, 1 porsiyon etli sebze yemeği, 1 kase çorba, yarım porsiyon pilav, yarım kase yoğurt

Yatmadan önce: Aksam yemeğinden 2-3 sonra meyve yemeye zaman ayırmalıdır.

Yaşlılarda Diyet