Aslında bu konuyu hiç uzatmadan çok basit bir örneklendirme yapmamız bile yeterli olabilir. Yemek yapmak sanat mıdır? Bir aşçı adayı olarak belirtmek isterim ki, bizler yapmış olduğumuz yemeklerin tatlarına önem verdiğimiz kadar görüntüsüne, duruşuna da önem veririz. Göze hitap etmeyen bir yemeğin insanlar tarafından algısı tadının lezzetsiz olabileceği şeklinde olur.

Bir kaç parça dokunuş bile bir yemeğin güzelliğine güzellik katacak seviyede olabilir. Kimi zaman bir parça maydanozYemek Yapmak Sanat Mıdır ? yaprağı bile yeterli olabilir. Hatta ve hatta tabağın kenarına dökmüş olduğumuz minik bir şekilli sos, şovla karışık şekilde yapılmış bir yemek servisi kalitesinin artması için çok önemli noktalardır. Şöyle söyleyelim ki; yemek yapmak bir sanattır, yemek yapan kişi de bir sanatçıdır. Son yıllarda popüler hâle gelmiş bir meslek olan Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü bile mevcuttur hatta ve bu bölüm Güzel Sanatlar Fakültelerin de yer almaktadır.

Bu mesleği içtenlikle yapan insanlar, yaptıkları bütün yiyecek ve içeceklerin en ince ayrıntısına kadar dikkat edip özen gösterirler. Bunu resim yapmakla benzetirsek eğer şöyle diyebiliriz. Aşçı-Ressam, Çizilen (materyal, insan vs.)-Tarif, Yapılan yemek-Tablo. Sanatçı kişilikler, kendilerine olan özgüvenleri ile eserlerini ortaya çıkartabilirler. Ortaya çıkan eserleri de güzel yapan aslında hissedilen bu eminliktir. Kibirli olmak yahut egolu olmaktan bahsetmiyorum burada. Arasındaki ince çizgiyi lütfen karıştırmayalım.

Bahsi geçen şey şudur ki, bir sanatçı kendinden ne kadar eminse, kendine ne kadar güveniyorsa ortaya o kadar güzel bir eser çıkartır çünkü yaptığı eseri acabalar ve kuşkularla değil, içtenlikle yapmıştır. Aşçılar da ortaya çıkartacağı yemeğine güvenirler ve inanırlar. Evinde yemek yapan bir anne de aşçıdır, lüks restoranlar da oteller de çalışan bir usta da. Aslında her şeyden önemlisi bu şahıslar birer sanatçıdır.

Yemek Yapmak Sanat Mıdır ?

Yemek Yapmak Sanat Mıdır ?” üzerine bir düşünce

  • bence sanattır yemeği herkes yapar ama parmak ısırtaca yemeği herkes yapamaz. Güzel yemek yapmak sanattır aksini iddaa eden kıskançtır 🙂

Yorumlar kapalı.