Yüz bölgesi herkesin en hassas olduğu en dikkat ettiği bölgedir. Çünkü sözlü yahut sözsüz iletişimimizde insanları tanıyabilmemiz de büyük payı vardır.

Güldüğümüzde ağladığımızda yüzümüz bizi nasıl ruh haline büründüğümüzü hemen belli eder. Bu nedenledir ki yüzümüzü hep sağlıklı ve zinde tutmamız büyük önem arz eder.

Bunun içinde bolca yüz egzersizleri yüzümüzün daha sıkı ve sağlıklı olmasında büyük paya sahiptir.

 Nedir bu yüz egzersizleri

Aslında hepimizin yaşamımız boyunca birçok yüz egzersizi yaptığımız doğrudur.

Güldüğümüzde ağladığımızda konuştuğumuzda yüz hareketlerinde hep yüzümüzdeki kasları kullanarak farkında olmadan yüz egzersizleri yapmış oluruz. Yemek yediğiniz ana tanıklık edin

Bir lokmayı ağzımıza aldığımızda yüzümüzdeki bütün kaslar nasıl çalışıyor. Acaba vücudumuzdaki en güçlü kasın dil kası olmasının sebebi nedir?

Aynanın karşısına geçip baktığımızda alın, gözler, dudak, yanaklar, kaşlar, burun ve kulak gibi önemli duyu organlarımızı barındırdığını görürüz. Bu organlarımızı ayrı ayrı çalıştırmak yüz egzersizi için birebirdir.

Ellerimizle kaşlarımızı yukarı iterek kasları çalıştırıp yüzümüz gergin bir hal alabilir.

Kaşlarımızı sürekli olarak yukarı aşağı kaldırıp indirdiğimizde ise alnımızdaki kaslarımızın ne kadar çalıştığını bir süre sonra gözlemleyebiliriz.

Sürekli gülümseyin; bunu da sürekli yaptığımızda yanak kasları aktif duruma geçtiğini göreceğiz.

Ağzımızı sonuna kadar açalım kapatalım. Dudaklarımızın hareketine ve nasıl çalıştığına bakabiliriz.

Gözler için gözleri sürekli açıp kapama hareketlerini deneyebiliriz. Gözlerimizi kapatıp aşağı yukarı hareket ettirerek gözdeki kasları harekete geçiririz. Deneyelim gözlerdeki kaslar ne kadar yoruluyor.

Çenemizde ki kaslar için çenemizi alt dudağımıza değdirmeye çalışalım ve sürekli hareket ettirelim. Çenemizde ki ve dudaklarımızdaki kasların ne kadar etkili çalıştığını görürüz.

Bunların yanında yüzümüzdeki çalıştırdığımız kasın üzerine buz kompresi uyguladığımız zaman kas ağrılarından bir nebzede olsa kurtuluruz ve rahatlama yaşarız.